amedis.pl

Blog tematyczny o lifestylu

UrodaZdrowie

Jakie witaminy dla wegetarian należy suplementować?

Jakie witaminy dla wegetarian należy suplementować?

Dieta wegetariańska i wegańska mogą powodować niedobory określonych witamin, soli mineralnych i składników odżywczych. Aby zaopatrzyć organizm we wszystkie najważniejsze dla niego substancje aktywne, warto zdecydować się na dodatkową suplementację. Co wybrać?

Niedobory witamin i innych składników w diecie wegetariańskiej

Na diecie, w której rezygnuje się z produktów odzwierzęcych, można żyć zdrowo pod warunkiem, że stosuje się dodatkową suplementację. Jakie witaminy dla wegetarian i wegan powinno się suplementować?

U osób na dietach wegetariańskiej i wegańskiej najczęściej dochodzi do braków poniższych witamin:

Witamina B12
Określana także jako cyjanokobalamina. Występuje głównie w produktach zwierzęcych, między innymi w mięsie, podrobach, jajach.

To witamina odpowiadająca za prawidłowe działanie układu krwionośnego i nerwowego. Jej braki mogą powodować anemię złośliwą, zaburzenia pracy serca, przemęczenie, problemy neurologiczne.

Wiele produktów dla wegetarian i wegan wzbogacanych jest o tę witaminę, jednak warto ją dodatkowo zażywać.

Witamina D3
To witamina, na której niedobory narażeni są nie tylko wegetarianie i weganie, ale również osoby na każdej diecie. Powstaje ona w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, a także obecna jest w tłustych rybach morskich, olejach, maśle.

Witamina D3 ma duże znaczenie dla układu kostnego, odpornościowego, krążeniowego. Warto suplementować ją głównie w okresie jesienno-zimowym, gdy słońca jest coraz mniej, dlatego nie jest ona wytwarzana w wystarczającej ilości w skórze.

Witamina A
U osób na diecie wegetariańskiej, a szczególnie wegańskiej może też dojść do niedoborów witaminy A. Jest ona obecna między innymi w żółtych, pomarańczowych i zielonych warzywach, a także w produktach zwierzęcych.

Właściwy poziom witaminy A ma kluczowy wpływ na młody wygląd skóry i jest ważny dla wzroku.

Poza witaminami u wegan i wegetarian zaleca się też zażywać żelazo, wapń, magnez oraz kwasy tłuszczowe omega-3.

Jak wybrać odpowiednie suplementy dla wegetarian?

Obecnie witaminy dla wegetarian i dla wegan można zakupić w wielu aptekach, zielarniach i sklepach sprzedających preparaty prozdrowotne, bez konieczności posiadania recepty od lekarza.

Można zdecydować się na preparaty zawierające poszczególne składniki aktywne albo preparaty złożone, na przykład witaminy ADEK, witaminę B-Complex lub specjalne multiwitaminy składające się z witamin i minerałów przeznaczone dla osób na dietach wegetariańskich i wegańskich.

Wybierając witaminy dla wegetarian oraz dla wegan, warto także zwrócić uwagę na ich skład, między innymi na dawki oraz na substancje dodatkowe. Niektóre suplementy zawierają w składzie żelatynę i inne substancje zwierzęce. Warto wtedy poszukać preparatów dopasowanych do diety wegetariańskiej i wegańskiej.

Udostępnij