amedis.pl

Blog tematyczny o lifestylu

Uroda

Golenie na mokro – jak uniknąć podrażnień?

Golenie na mokro – jak uniknąć podrażnień?

Niezależnie czy golisz twarzy, czy ciało, to przy nieodpowiednim zmiękczeniu włosów możesz doprowadzić do podrażnień. Wywołane są one także nieodpowiednim dobraniem ostrza czy też niedostatecznym zadbaniem o akcesoria do golenia. Dziś zastanowimy się jak uniknąć podrażnień w czasie golenia na mokro.

Golenie na mokro – dobre zmiękczenie zarostu to podstawa 

Golenie na sucho zwykłą maszynką od razu powoduje powstanie nieestetycznych krost czy wrastających włosków. Jedyną bezpieczną metodą golenia na sucho jest stosowanie golarki elektrycznej, która ściera włosy i nie dotyka bezpośrednio skóry. Jednak w tym przypadku nie możliwe jest zgolenie zarostu „na zero”. Zawsze odrobinę pozostaje. Gdy chcecie uzyskać efekt gładkiej skóry, golenie na mokro jest niezbędne. Oczywiście golenie przy skórze zwiększa ryzyko jej uszkodzeń i podrażnień. Dlatego krem, pianka lub żel do golenia to niezbędne wyposażenie. Nie wystarczy nałożyć produkt i od razu przejść do golenia. To częsty błąd. Nawet jeśli produkt jest bardzo gęsty, to trzeba odczekać kilka minut aż spełni swoje zadanie, czyli zmiękczy zarost. Dotyczy to tak samo golenia twarzy, jak i golenia ciała. Co więcej, w przypadku bardzo twardego zarostu należy pójść o krok dalej. Przed nałożeniem kosmetyku zmiękczającego należy odpowiednio rozszerzyć pory skóry oraz rozgrzać skórę. Dobrze sprawdzi się nałożenie na nią gorącego ręcznika. Tak postępują specjaliści, czyli barberzy. W przypadku golenia ciała oczywiście warto wziąć ciepły prysznic i na wigotną skórę nałożyć piankę zmiękczającą włosy.        

Przygotuj odpowiednie narzędzie do golenia dostosowane do rodzaju włosa i swoich umiejętności 

Podrażnienia po goleniu wynikają nie tylko z niewłaściwego zmiękczenia włosów, ale i nieodpowiedniego dobrania narzędzia do golenia czy też niewłaściwego posługiwania się nim. Do golenia można wybrać brzytwę albo maszynkę. Używanie tej pierwszej wymaga wprawy i opanowania odpowiedniego chwytu, dlatego większość mężczyzn sięga po maszynkę. Jednak tu wybór jest duży, bo można wybrać model z otwartym lub zamkniętym grzebieniem. Te pierwsze są ostrzejsze i sprawdzają się do twardszego zarostu. Do zarostu bardziej skąpego czy cieńszego lepiej wybrać maszynkę z zamkniętym grzebieniem. Dla początkujących także lepiej sprawdzą się modele z zamkniętym grzebieniem. Zbyt ostra maszynka przy skąpym zaroście może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia skóry. Należy też dbać o regularną wymianę ostrza. Nie może być tępe, bo to doprowadza do podrażnień czy wrastających włosków. Ostrze najlepiej wymieniać co 3 procedury golenia. Po każdym goleniu należy też dokładnie je oczyścić, a przed użyciem najlepiej je zdezynfekować. Takie czynności sprawiają, że ryzyko podrażnień maleje.       

Stosuj kosmetyki łagodzące po goleniu 

Mimo wszystkich środków ostrożności skóra po goleniu narażona jest na swędzenie czy zaczerwienienie. Łagodząca woda po goleniu będzie odpowiednim wyborem. Mając wrażliwą skórę najlepiej wybrać produkt, w którego składzie nie ma alkoholu, za to znajdują się wyciągi roślinne. Można też wybrać wodę po goleniu, która zawiera alkohol, ale w niewielkim stężeniu. Bardzo dobrym wyborem będzie orzeźwiający produkt zawierający miętę, ale i kofeinę. Będzie miał właściwości odżywcze i pobudzające. Istotne znaczenie ma także obecność witamin, które wspierają rewitalizację skóry.        

Materiał zewnętrzny

Udostępnij