amedis.pl

Blog tematyczny o lifestylu

Sport

Czy szachy to sport?

Czy szachy to sport?

Jest wiele różnych dyscyplin sportowych, z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Czy szachy to sport? Odpowiedź może być tylko jedna. Tak! Szachy to niezwykle piękny sport.

Dla umysłu

Gra w szachy przynosi wiele korzyści, niezależnie od tego w jakim wieku jest uczestnik. Oczywiście korzyści te dotyczą sfery umysłowej, nie rozwijają ciała. Przy pomocy gry w szachy nie można rozwinąć swojej kondycji fizycznej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jedno popołudnie w tygodniu poświęcić na grę w szachy, a inne popołudnie na inną dyscyplinę sportową. Jest to bardzo często praktykowane wśród dzieci. Rodzice mają taki pomysł na rozwój swoich pociech. Jest to idealne rozwiązanie. Trzeba zadbać o to, aby rozwijało się zarówno ciało, jak też umysł. Gra w szachy to zupełnie inny rodzaj wysiłku umysłowego niż siedzenie na lekcjach w szkole. Dlatego też, jeśli tylko dziecko wykazuje chęć do takiej rozrywki i nauki, należy mu to umożliwić.

Kluby szachowe

Gry w szachy trzeba się nauczyć. Niektórzy mają do tego większe, a inni nieco mniejsze predyspozycje. Szachy to niezwykle piękna gra, ale nie wszyscy potrafią docenić. Niektórzy nie potrafią zrozumieć zasad. Jeśli chodzi o dzieci, idealne będą kluby szachowe, w których trener przeprowadzi naukę od podstaw. To bardzo ważne, aby zacząć uczyć się gry w szachy we właściwy sposób. Inaczej można bardzo mocno się zniechęcić. Kiedy dziecko opanuje już podstawy gry w szachy, może zagrać z innymi dziećmi, a także uczestnikami w innym wieku. Organizowane są specjalne turnieje szachowe, w których uczestnicy mogą sprawdzić się, jak wypadają na tle konkurencji. Przebieg niektórych rozgrywek szachowych dostępny jest w Internecie, dzięki czemu można uczyć się od najlepszych.

Rozgrywki dorosłych

Jeśli ktoś nie nauczył się grać w szachy w młodym wieku, nic straconego. Nie ma przecież maksymalnego wieku dla graczy szachowych. W każdym wieku można rozpocząć naukę i z powodzeniem każdego dnia cieszyć się z takiej gry. Jeżeli w życiu realnym trudno znaleźć partnera do rozgrywek szachowych, rozwiązaniem jest Internet. Istnieje wiele stron internetowych, gdzie w czasie rzeczywistym można rozgrywać partię szachów z graczami z całego świata. To świetne rozwiązanie szczególnie dla osób mieszkających w małych miejscowościach, w których nie istnieją kluby szachowe. Warto zapoznać się z tym, jakie są reguły gry w szachy i samodzielnie sprawdzić czy odpowiada nam ta rozrywka. Być może ktoś w ten sposób pozna grę, która całkowicie go pochłonie.

Udostępnij