amedis.pl

Blog tematyczny o lifestylu

DietaZdrowie

Jak liczyć kalorie – kiedy i w jaki sposób warto to robić?

Jak liczyć kalorie – kiedy i w jaki sposób warto to robić?

Kalorią nazywa się jednostkę ciepła, ale również używana jest ona w dietetyce w celu wyrażenia ilości energii zawartej w produktach. Na czym dokładnie polega liczenie kalorii? Kiedy warto to robić? W jaki sposób można łatwiej liczyć kalorie w pożywieniu?

Liczenie kalorii – na czym polega?

Pojęcie liczenia kalorii odnosi się do liczenia energii zawartej w produktach spożywczych oraz jej sumowania, aby w ten sposób dopasować ją do własnego zapotrzebowania energetycznego – kalorycznego.

Do wyliczania kalorii stosuje się głównie kilokalorie, czyli inaczej kcal. Potocznie kilokalorie określa się mianem kalorii.

Liczba kalorii zależna jest od rodzaju substancji odżywczych – jak liczyć kalorie:
– 1 gram białka – 4 kalorie,
– 1 gram węglowodanów – 4 kalorie,
– 1 gram tłuszczu – 9 kalorii,
– 1 gram błonnika – 2 kalorie,
– 1 gram alkoholu – 7 kalorii.

Kiedy warto liczyć kalorie?

Każdy człowiek ma określone zapotrzebowanie energetyczne, dlatego też jego poznanie pozwala na dobór odpowiedniej ilości kalorii, jaką należy dostarczać do organizmu każdego dnia.

Liczenie kalorii pozwala przede wszystkim na utrzymanie wagi w odpowiedniej normie oraz umożliwia zrzucenie nadmiaru kilogramów przy nadwadze i otyłości lub też przeciwnie – zdobycie ich w przypadku niedowagi.

Oczywiście, liczenie kalorii nie jest niezbędne, by uzyskać albo utrzymać wymarzoną wagę, jednak jest w tym bardzo pomocne. Pomaga w odpowiednim planowaniu posiłków, unikaniu zbyt kalorycznych produktów, aby dzięki temu dążenie do sukcesu dietetycznego było jeszcze skuteczniejsze.

Metody liczenia kalorii – jak to zrobić?

Kiedyś liczenie kalorii było bardzo skomplikowane i czasochłonne, ponieważ wymagało ręcznego obliczenia wszystkich składników posiłku. Teraz jednak nie jest to już konieczne. Jak liczyć kalorie bez wysiłku?

Przede wszystkim do dokładnego wyliczania kalorii warto zaopatrzyć się w wagę kuchenną. Za jej pomocą będzie można ważyć produkty, aby precyzyjnie wyliczyć ich kaloryczność.

Drugim pomocnym urządzeniem będzie smartfon z aplikacją do liczenia kalorii. Jak liczyć kalorie za jego pomocą? Wystarczy tylko wybrać rodzaj produktu lub produktów oraz wpisać ich wagę. Aplikacja automatycznie wyliczy ilość kalorii w posiłkach, a także może podać inne dane, na przykład ilość węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin, minerałów oraz może przygotowywać zestawienia posiłków każdego dnia.

Wiele aplikacji umożliwiających liczenie kalorii nie wymaga zakupu i można korzystać z nich bez żadnych opłat. Dzięki temu codzienne kontrolowanie swojej diety może być łatwiejsze i skuteczniejsze.

Udostępnij