amedis.pl

Blog tematyczny o lifestylu

LifestyleZdrowie

Dowiedz się, co wpływa na nasze zdrowie?

Dowiedz się, co wpływa na nasze zdrowie?

Czynników wpływających na nasze zdrowie jest wiele. Warto je znać, gdyż tak naprawdę to ono w życiu jest najważniejsze. Możemy marzyć o szczęśliwej rodzinie, zrobieniu kariery zawodowej czy podróżowaniu po świecie. Prawda jest jednak taka, że gdy zdrowie nam nie dopisze, trudno będzie o realizację naszych celów. Warto dowiedzieć się zatem, jak o nie zadbać.

Styl życia

Prowadzisz aktywny tryb życia, czy może wolisz wylegiwać się na kanapie przed telewizorem? Czasami ciężko się zmobilizować do działania jednak jest teraz tyle możliwości, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie lubisz chodzić na siłownię? Zapisz się na taniec, jogę, a może zumba lub inne zajęcia fitness sprawią ci frajdę? Latem można iść na rower, rolki lub po prostu zabrać psa na spacer. Czasem to niewiele, nie musimy nawet się bardzo męczyć, wystarczy krótki marsz, aby pobudzić nasz organizm. Na świeżym powietrzu się dotleniamy, organizm wytwarza endorfiny, dlatego po ćwiczeniach ludzie często się uśmiechają. Jak widać, aktywny styl życia ma wyłącznie pozytywny wpływ na zdrowie.

Środowisko

Co wpływa na nasze zdrowie? Środowisko, w którym żyjemy. Czy powietrze w miejscu, w którym mieszkamy, jest czyste? Czy może doskwiera nam hałas, a na dodatek w okolicy narażeni jesteśmy na różnego rodzaju substancje chemiczne? Jest to bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Szkoły, do których posyłamy nasze dzieci i zakłady pracy, w których przebywamy, średnio osiem godzin dziennie także mają wpływ na zdrowie.

Czynniki genetyczne

Wyżej wymienione czynniki, to czynniki na które mamy wpływ, jednak są i takie, które są od nas niezależne. To przede wszystkim genetyka. W zależności od naszych rodziców już od urodzenia posiadamy pewne cechy. Należy do nich, chociażby rodzinna warunkowa odporność lub osobnicza podatność na określone stany chorobowe.

Opieka zdrowotna

Czynnik ten w najmniejszym stopniu ma wpływ na nasze zdrowie jednak to nadal około 10%, co można wywnioskować na podstawie statystyk. Struktura służby zdrowia, funkcjonowanie, organizacja, dostępność do świadczeń medycznych i ich jakość.

Jak można zauważyć, istnieje wiele czynników wpływających na nasze zdrowie. W głównej mierze wszystko zależy od nas, to czy jesteśmy aktywni fizycznie, czy prawidłowo się odżywiamy, czy wykonujemy regularnie badania oraz gdzie obecnie mieszkamy. Wszystko to może mieć negatywny lub pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Tylko od nas zależy, którą opcje wybierzemy. Pamiętać należy, że zdrowia nie można kupić, a jeśli chcemy w pełni korzystać z życia, musimy o nie dbać.

Udostępnij