amedis.pl

Blog tematyczny o lifestylu

DietaLifestyle

Dieta wegetariańska – co jedzą wegetarianie?

Dieta wegetariańska – co jedzą wegetarianie?

Dieta wegetariańska, wegetarianizm to rodzaj diety, z której obecnie korzysta coraz więcej osób. Co dokładnie jedzą wegetarianie, a czego unikają?

Wegetarianin – kto to jest?

Osoba określana jako wegetarianin stosuje dietę wegetariańską, która wyłącza mięso, a także, zależnie od jej rodzaju, inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Przejście na wegetarianizm może mieć zróżnicowane przyczyny – religijne, etyczne, ekologiczne, zdrowotne.

Badania wykazały, że prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska, uzupełniona o suplementy diety, jest odpowiednia dla człowieka na wszystkich etapach życia.

Co jedzą wegetarianie?

Diety wegetariańskie są bardzo zróżnicowane, stąd też trudno mówić o nich jako o jednym sposobie żywienia. Tym, co je łączy, jest wykluczanie mięsa. Co jedzą wegetarianie?

Przede wszystkim w diecie wegetariańskiej podstawą jest odpowiednia ilość warzyw oraz owoców. Stanowią one podstawę tej diety i powinny obejmować połowę objętości każdego posiłku.

Na diecie wegetariańskiej duże znaczenie mają też dobrej jakości węglowodany złożone, na przykład z pełnoziarnistych produktów, a także białka, które pozyskiwane są głównie ze strączków.

Dieta wegetariańska pozwala także na spożywanie produktów jak mleko, nabiał, w tym jogurty, sery, twarogi, które również są źródłem białka. Niektóre odmiany diety wykluczają jednak takie produkty odzwierzęce.

Tłuszcze na diecie wegetariańskiej to głównie oleje roślinne, także margaryny, masła.

Rodzaje diet wegetariańskich

– Laktoowowegetarianizm – dieta wegetariańska, w której znajdują się nabiał, jajka, miód. To najczęściej spotykana odmiana wegetarianizmu.
– Owowegetarianizm – w tej diecie dopuszcza się jajka, ale wyklucza nabiał.
– Laktowegetarianizm – dieta wegetariańska, która dopuszcza jedzenie nabiału, ale wyklucza jajka.
– Weganizm – dieta, która zupełnie wyklucza produkty odzwierzęce, w tym nabiał, jajka oraz miód.
– Frutarianizm – restrykcyjna odmiana diety, która polega na jedzeniu owoców i warzyw pozyskiwanych bez konieczności uśmiercania rośliny.
– Fleksitarianizm – odmiana wegetarianizmu, która dopuszcza okazjonalne jedzenie produktów z mięsem, na przykład na przyjęciach.

O czym pamiętać na diecie wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska, szczególnie restrykcyjna, może powodować powstawanie niedoborów określonych składników aktywnych, na przykład witamin z grupy B, w tym B12, witaminy D3, witaminy A, żelaza, kwasów tłuszczowych omega-3.

Aby zapobiegać niedoborom, zaleca się stosowanie suplementów diety w postaci witamin i minerałów, które uzupełniają dietę o te składniki. W sprzedaży można znaleźć specjalne suplementy wege – nie zawierają produktów odzwierzęcych jak żelatyna, oleje rybie.

Udostępnij