E-sport to inaczej sport elektroniczny, który polega na graniu w gry komputerowe. Przez to, że zjawisko grania w gry kojarzy się wielu osobom z niebezpiecznym nałogiem, sformułowanie, że mogą być traktowane jak sport, staje się co najmniej kuriozalne. A jak to wygląda w praktyce: czy e-sport to sport?
Czym jest e-sport?
E-sport polega na urządzaniu zawodów sportowych polegających na graniu w gry komputerowe. Zawodnicy rywalizują ze sobą drużynowo lub indywidualnie. Mogą być zgromadzeni w jednym miejscu lub, co ostatnio popularne, grać online.
Do najpopularniejszych gier, w których rywalizują gracze podczas zawodów należą klasyczne strzelanki, gry strategiczne lub sportowe. Choć zdarza się również, że zawody dotyczą gier logicznych lub karcianych.
Pionierem uznania grania w gry za sport były Chiny. Tam już od 2003 roku e-sport zrównano ze sportem tradycyjnym.
Kim są zawodnicy, którzy zajmują się e-sportem?
Zawodnicy, którzy zawodowo zajmują się graniem w gry, trenują nie mniej niż sportowcy reprezentujący tradycyjne dyscypliny.
Mają trening pamięciowy, dzięki któremu automatyzują większość zadań, które stoją przed nimi w grze. Wykonują ćwiczenia usprawniające koncentrację, by podczas rozgrywki maksymalnie się skupić.
Dla graczy organizowane są zgrupowania i obozy przygotowawcze. W wypadku wielu gier omawianie taktyki jest nie mniej skomplikowane niż to, które zdarza się przed meczem piłki nożnej.
E-sportowcom też zdarzają się kontuzje. Mogą dotyczyć nadgarstka, dłoni, czy kręgosłupa. Zawodnik podczas intensywnej sesji treningowej spędza przed komputerem nawet 10 godzin na dobę. Wtedy nietrudno o nadwyrężenie.
By zachować świeży umysł, muszą także dbać o dietę. Mają świadomość, że spalają niewiele kalorii, kiedy ćwiczą grę, więc często uprawiają także, choć już amatorsko, tradycyjny sport.
E-sport to sport, ale…
Dla wyczynowców, którzy sport utożsamiają z wysiłkiem fizyczną, nienaganną kondycją i ogólnie zdrowym trybem życia, e-sport nigdy nie będzie sportem. Będą utożsamiać go z godzinami spędzonymi przed ekranem komputera.
Tymczasem zawodnicy, którzy grają w gry też trenują, poświęcają swojej pasji inne sfery życiowe i też rywalizują w ligowych rozgrywkach.
Jedną z nich jest „Major League Gaming”, czyli profesjonalna liga gier komputerowych. Jeszcze bardziej znana jest ESL, która organizuje wiele międzynarodowych turniejów.