amedis.pl

Blog tematyczny o lifestylu

Zdrowie

Zioła na hemoroidy – jak działają?

Zioła na hemoroidy – jak działają?

Na problemy z hemoroidami cierpi już co drugi Polak. Panuje stereotyp, że przypadłość ta dotyczy tylko osób starszych. Nie jest to prawda. Żylaki odbytu mają wiele przyczyn i mogą dotknąć osób w każdym wieku. Na czym właściwie polegają problemy z hemoroidami i jakie są ich przyczyny? Które zioła warto stosować w walce z żylakami odbytu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można poniżej. 

Hemoroidy – czym są i jakie są ich przyczyny?

Hemoroidy inaczej zwane są guzkami krwawniczymi i należą do naturalnych struktur odbytu. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu i kontrola wydalania. Problemem nie jest samo posiadanie hemoroidów, ale ich nieprawidłowe działanie. Wtedy mamy do czynienia z przypadłością, która potocznie nazywana jest żylakami odbytu.

Stan chorobowy pojawia się w momencie, kiedy guzki rozciągają się i wypełniają krwią, której nie potrafią się później pozbyć. Wpływa to negatywnie na komfort wypróżniania, które staje się bolesne. Zaleganie krwi może prowadzić do stanów zapalnych guzków oraz tkanek odbytu. Według najnowszych danych na tę przypadłość cierpi co drugi Polak.

Na powstawanie problemów z hemoroidami wpływ ma wiele czynników. Z całą pewnością sprzyja im siedzący tryb życia. Inną przyczyną żylaków odbytu może być niezdrowa dieta. W jej przypadku powodem może być mała ilość spożywanych płynów i niewystarczająca dzienna dawka błonnika. Z hemoroidami problemy mają często również osoby otyłe. 

Hemoroidy – jakie zioła stosować?

W walce z tą przypadłością pomóc mogą zioła na hemoroidy. Głównym składnikiem mieszanek na żylaki odbytu jest kora dębu. Posiada ona właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające i odkażające. Zioło to można przyjmować pod różnymi postaciami. Jest ono składnikiem wielu herbatek leczniczych, lecz dostać je możemy również jako składnik maści.

Innym ziołem sprzyjającym leczeniu żylaków odbytu jest wyciąg z kasztanowca. Kasztan zawiera escynę, która ma działa przeciwżylakowo. Warto również zaopatrzyć się w rumianek. Posiada on właściwości, które przyspieszają proces gojenia się guzków krwawniczych. Ziołami polecanymi w przypadku problemów z hemoroidami są również krwawnik i oczar wirginijski. 

Problem z hemoroidami dotyka coraz większą liczbę osób. Panuje przekonanie, że przypadłość ta dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku. Tak jednak nie jest. Żylaki odbytu mogą dać o sobie znać w każdym wieku, ponieważ zależą od wielu czynników. Zanim sięgniemy po specjalistyczne leki warto najpierw przetestować zioła. 

Materiał partnera

Udostępnij