Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Czy bieganie odchudza – o czym warto wiedzieć zaczynając biegać, żeby schudnąć?

24 stycznia 2022 czy bieganie odchudza


Bieganie to sport cieszący się ogromną popularnością z przynajmniej kilku powodów. Jest prosty, tani, a przy tym bardzo satysfakcjonujący. Osoby zaczynające biegać zwykle robią to po to, aby poprawić kondycję organizmu oraz własne samopoczucie. Coraz częściej możemy jednak usłyszeć także o tych, które biegają przede wszystkim po to, aby pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów. Czy bieganie odchudza? Zarówno sami zawodowcy, jak i lekarze nie mają co do tego wątpliwości.

Bieganie a odchudzanie – w oczekiwaniu na efekty

Osoby, które myślą o rozpoczęciu treningu biegowego przede wszystkim po to, aby schudnąć, zwykle lubią wiedzieć od samego początku, jak długo przyjdzie im czekać na spektakularne efekty tego działania. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie o to, kiedy będzie można przekonać się o skuteczności biegania, nie jest aż tak oczywista. Kluczowe znaczenie ma nie tylko jakość i poprawność treningu, ale również to, jak odżywia się początkujący biegacz. Na tempo odchudzania poprzez bieganie wpływa też masa oraz skład jego ciała. Pewną rolę odgrywa nawet czas, w którym rozpoczynamy trening. Osoby biegające po południu lub wieczorem pozbywają się przecież przede wszystkim tych węglowodanów, które spożyły w ciągu dnia. Ważna jest długość treningu, bo organizm nie czerpie energii z tłuszczy i węglowodanów w takim samym stopniu i przez cały czas. Dobrze jest zatem pamiętać, że chcąc schudnąć warto biegać nieco więcej niż 30-40 minut.

Poranne czy wieczorne bieganie na odchudzanie

Odpowiedź na pytanie o to, czy bieganie odchudza może być tylko pozytywna. Wiele osób zastanawia się więc, czy lepiej biegać wieczorem, czy też rano, aby zwiększyć swoje szanse na satysfakcjonujący rezultat tego przedsięwzięcia. Okazuje się, że nie ma jednego rozwiązania. Każdy organizm funkcjonuje na nieco innych zasadach, choć często można usłyszeć, że warto przetestować w pierwszej kolejności poranne bieganie. W godzinach porannych zwykle ma się lepszy metabolizm niż wieczorem, gdy organizm szykuje się już do odpoczynku. Wczesna pora pomaga też wielu osobom w skoncentrowaniu się na treningu i tym, podczas gdy wieczorem umysł nieustannie analizuje wydarzenia minionego dnia.

Jedzenie po treningu i jego znaczenie

Po treningu nie można rezygnować z posiłku. Należy jednak pamiętać, że jego nieumiejętny dobór może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Bez względu na porę treningu dobrze jest przestrzegać zasady, aby jeść konkretnie, ale niezbyt dużo. Rano może być to duży baton energetyczny i półpłynny sok owocowy, wieczorem zaś dawka węglowodanów i niewielka kolacja bazująca na białku i tłuszczach. Ta ostatnia nie może przypominać obiadu, bo może zniwelować korzystne efekty biegania.

Dlaczego warto spróbować dań kuchni śląskiej

Redakcja amedis.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowego stylu życia. Z pełną starannością i zaangażowaniem, przygotowujemy artykuły o zdrowiu, urodzie i sporcie. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawy techniki biegania: jak unikać kontuzji
Rola snu w regeneracji sportowców
Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Jesteś zainteresowany reklamą?