Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Marszobieg to forma ruchu polecana dla początkujących

24 stycznia 2022 marszobieg


Marszobieg jest najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie przygody z bieganiem, jedną z najprostszych form ruchu. W społeczeństwie rośnie świadomość, że regularna aktywność na świeżym powietrzu to rodzaj profilaktyki zdrowotnej oraz sposób na zachowanie elastycznego i zadbanego ciała. Każdy może zacząć się ruszać, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

Marszobieg zalety i korzyści

Marszobieg jest to rodzaj aktywności, która polega na biegu w wolnym truchcie z przerwami na szybki marsz. Proporcje szybszych i wolniejszych odcinków są regulowane zgodnie z kondycją osoby ćwiczącej. Odcinki wykonywane w szybszym truchcie powodują podniesienie tętna oraz bardziej zintensyfikowaną pracę serca. Jest to powodem spalania tkanki tłuszczowej oraz nadmiaru kalorii. Dlatego też marsz przeplatany biegiem jest zaliczany do treningów typu cardio.
Podczas tej aktywności organizm dotlenia się oraz poprawia się krążenie krwi wewnątrz ciała. Wzmocnieniu ulegają mięśnie oraz stawy. Zintensyfikowany marsz, a później bieg jest formą profilaktyki osteoporozy, ponieważ powoduje zgęstnie kości w układzie szkieletowym.

Dla kogo są marszobiegi?

Bez wątpienia, marsz na przemian łączony z truchtem jest formą ruchu, która jest preludium do bardziej intensywnych ćwiczeń takich jak bieganie. Ciągły bieg może, na początku, wywoływać zadyszkę oraz bóle mięśni nóg. Jest także bardziej obciążający dla kręgosłupa i stawów. Dlatego też przejście do marszu, w przerwach między biegiem, pozwala na chwilę oddechu oraz na redukcję obciążeń kostno-stawowych.
Ta forma aktywności jest doskonała dla osób otyłych, kobiet w ciąży oraz zawodników powracających do treningów biegowych po długiej przerwie. Przeplatanie marszu biegiem jest też idealne dla ludzi, które borykają się ze schorzeniami układu ruchu i nie tolerują zbyt dużych przeciążeń.

Jak zacząć ćwiczyć?

Aby rozpocząć ćwiczenia, wystarczy obuwie sportowe oraz wygodny strój w formie dresu. Jak przed każdą formą treningu, należy wcześniej odpowiednio rozgrzać ciało, mięśnie oraz stawy poprzez krótką 10-minutową rozgrzewkę. Polega ona na podstawowych ćwiczeniach skłonów oraz krążeń w obrębie stawów górnych i dolnych części ciała. Początkowo można wyłącznie maszerować żwawym krokiem, żeby po jakimś czasie móc włączać do treningu odcinki pokonywane truchtem.
Po zakończonej aktywności należy pamiętać o delikatnym rozciąganiu każdej z partii mięśni zaangażowanych w ruch. Jest to niezwykle istotne w profilaktyce kontuzji. Najlepiej wykonywać treningi 3 razy w tygodniu, aby przyzwyczaić ciało do aktywności.

Dlaczego warto spróbować dań kuchni śląskiej

Redakcja amedis.pl

Nasza redakcja składa się z pasjonatów zdrowego stylu życia. Z pełną starannością i zaangażowaniem, przygotowujemy artykuły o zdrowiu, urodzie i sporcie. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Poradnik dla początkujących w crossficie
Jakie ryzyko niesie ze sobą przetrenowanie
Jakie buty sportowe wybrać w zależności od aktywności

Jesteś zainteresowany reklamą?